پنل کلاس 42

پنل کلاس 42

به نام مهرآفرین مهرگستر

 

شعبان شد و پیک عشق از راه آمد

عطر نفس بقیه الله آمد

 با جلوه سجّاد و ابوالفضل و حسین

  یک ماه و سه خورشید در این ماه آمد

ولادت حضرت امام حسین (ع) ، حضرت ابوالفضل (ع) و حضرت امام سجاد (ع) ،روز جانباز و روز پاسدار گرامی باد

مبعث رسول اکرم(ص) بر شما عزیزان مبارک باد.

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

ولادت با سعادت حضرت علی(ع ) و روز پدر بر تمام پدران مهربان گرامی باد.

 

مادر یعنی به تعداد همه روزهای گذشته تو، صبوری!
مادر یعنی به تعداد همه روزهای آینده تو، دلواپسی!
مادر یعنی به تعداد آرامش همه خوابهای کودکانه تو، بیداری!
مادر یعنی بهانه بوسیدن خستگی دستهایی که عمری به پای بالیدن تو چروک شد!
مادر یعنی بهانه در آغوش کشیدن زنی که نوازشگر همه سالهای دلتنگی تو بود!
مادر یعنی باز هم بهانه مادر گرفتن…

مادران مهربان مهرآیینی میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و روز مادربر شما عزیزان گرامی باد.

نوشتن نامه های پرمهر خردمندان چهارم برای تبریک و قدردانی از مادران مهربان مهرآیین

تاج از فرق فلک برداشتن
جاودان آن تاج بر سر داشتن
در بهشت آرزو ره یافتن
هر نفس شهدی به ساغر داشتن
روز در انواع نعمت ها و ناز
شب بتی چون ماه در بر داشتن
صبح از بام جهان چون آفتاب
روی گیتی را منّور داشتن
شامگه چون ماه رویا آفرین
ناز بر افلاک و اختر داشتن
چون صبا در مزرع سبز فلک
بال در بال کبوتر داشتن
حشمت و جاه سلیمان یافتن
شوکت و فر سکندر داشتن
تا ابد در اوج قدرت زیستن
ملک هستی را مسخر داشتن
بر تو ارزانی که ما را خوشتر است
لذّت یک لحظه مادر داشتن

درست کردن درخت دوستی (به کمک وسایل دورریختنی) به مناسبت روز درخت کاری

روز درختکاری بهانه ‌ای است برای این که ما به محیط زیست احترام گذشته و آن را احیاء کنیم و یا حداقل آن را با دقّت بیشتری نگه داری کنیم. امید است که با تلاش در این جهت، حتی با کاشتن یک نهال کوچک، کشوری زیبا و آباد را برای خویش مهیا کنیم که یقیناً کاری پسندیده است.

داستان نویسی به مناسبت روز احسان و نیکوکاری

 

پسران خردمندم که این ماه در آزمون مبتکران درخشیدند.

ایّام دهه ی فجر بر شما عزیزان گرامی باد

خردمندان چهارم به مناسبت دهه ی فجر، برای دیدن فیلم، همراه با آموزگار خود، به سینما رفتند.

درست کردن روزنامه دیواری توسط خردمندان چهارم

 

اهدای جوایز به خردمندان چهارم توسّط مدیریت مهربان دبستان

 

با سپاس و تشکر فراوان از حضور گرم و تدریس زیبای سرکارخانم دکتر پندی درباره ی دستگاه تنفسی و دستگاه گردش خون

همیشه تندرست و سرافراز باشید.

پنجم جمادی الاول روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، پرچم دار نهضت پس از شهادت امام حسین علیه السلام، حضرت زینب کبری سلام الله علیها است. این روز را روز پرستار می نامند و علت نام گذاری این روز به نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت، و ضمن این که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به خوبی انجام داد، از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل آن همه سختی ها و ناملایمات، آنی فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خود را به مکتب و رهبرش ادا کرد. درود بی پایان خداوند بر این بزرگ بانوی اسلام باد.

پیامبر اکرم(ص) می فرماید:

کسی که یک شبانه روز از بیماری پرستاری کند، خداوند او را با ابراهیم خلیل (ع) محشور خواهد کرد و او همانند برق خیره کننده و درخشان از صراط عبور می‏کند.

 

خسته نباشی پرستار! گرچه می دانم خستگی را خسته کرده ای بس که از خودت مایه می گذاری تا مبادا شرمسار خانوده ای شوی که چشمشان به التیام دردهای کسی است که قوت لایموتشان را تامین  می کند. در و دیوار بیمارستان از تو بابت این همه پایداری شرمسار است. روز میلاد دُرّ درخشان مهر و عاطفه، پرستار زخم های به خون نشسته صحنه کربلا و روز پرستار مبارک باد.

آنگاه که دردمندی سلامت خود را بازیابد آنگاه که دستی به نشان شکر به آسمان

بلند شود ملائک تو را می ستایند.

از حضور گرم و صمیمی اولیای بزرگوار، پرستار مهربان، سرکار خانم مریم کاظمی

در کنار خردمندان چهارم مهرآیین بسیار سپاسگزاریم.

ای مهربان روزت گرامی باد.

خردمندان چهارم که در آزمون چهارم مبتکران شرکت نمودند.

آراد حسینی موفقیت شما، در آزمون چهارم مبتکران را، به شما و خانواده محترم شما تبریک می گوییم و برای شما و همه ی خردمندان چهارم آرزوی موفقیت های روزافزون داریم.

آموزش نظم و انضباط در فرزندان

 

https://farsi.al-shia.org/wp-content/uploads/2015/08/enzebat-dar-khanevadeh.jpg 

نظم و انضباط مثل بسیاری از رفتارها ی دیگر اکتسابی است و مهم ترین کانون آموختن آن خانواده است. 

پرهیز از خشم و زور گویى

یكى از موضوعاتى كه باید براى آفریدن نظم و انضباط در فرزندان بدان توجه كرد ، پرهیز از خشم و زورگویى است . انضباطى كه بر پایه خشم و غضب استوار گردد و با زور انجام پذیرد ، چون خانه اى است كه بر پایه هایى سست و بى رمق بنا شود و به محض برداشته شدن زور و اجبار ، این خانه سست بنیان از هم مى پاشد.

خشم ، در روایات اسلامى ، بسیار نكوهش شده و حتى كلید همه بدى ها نامیده شده است.

ایجاد انضباط از راه زور، پیامدهایى زیان بار به دنبال دارد كه مى توان از میان آنها به مقاومت ، بى اعتنایى ، شورش ، بدخلقى ، دروغگویى ، انزوا، لج بازى ، اشاره كرد.

اگر به گونه منطقى و صریح و مستدل ، با كودك برخورد شود ، او حق را مى پذیرد و تسلیم خواهد شد. اجراى برنامه هاى انضباطى ، بدون گذشت ، امكان پذیر نیست . در صورت تخلف ، باید شكیبایى به خرج داد ، ولى در اجراى انضباط، پافشارى لازم است و از راه تشویق و تحسین و در مواضع ضرورى از راه تنبیه و توبیخ با احتیاط و دقّت ، مى توان به اصلاح رفتار كودكان پرداخت.

بهتر است فرزند ، در دوران كودكى ، با سختى و مشكلات رو به رو شود تا در بزرگ سالى ، بردبار و شكیبا باشد.

قاطعیت و پرهیز از تردید و دو دلى

وقتى براى فرزندان خویش مقرراتى را لازم مى دانیم ، براى ایجاد انضباط در وجود آنان ، باید در اجراى این مقررات ، استوار باشیم و از تردید و دو دلى پرهیز كنیم ؛ زیرا سستى و سهل انگارى ، باعث بى انضباطى مى شود و ما را از هدف باز مى دارد.

اگر فرزند ، متوجه تردید و دو دلى شما شود ، از انجام دادن مقررات سر باز مى زند و به بحث و جدل مى پردازد و نیز ممكن است دچار سر در گمى شود كه آیا باید آن كار را انجام دهد یا ندهد. ناگفته نماند كه این ایجاد انضباط در خردسالى و پا فشارى بر آن ، سبب مى شود كه در آینده ، بردبار و شكیبا و منظم و منضبط باشد. در روایتى از هفتمین پیشواى شیعیان ، حضرت امام كاظم (ع )، آمده است :

یستحب غرامة الغلام فى صغره لیكون حلیما فى كبره

بهتر است فرزند ، در دوران كودكى ، با سختى و مشكلات رو به رو شود تا در بزرگ سالى ، بردبار و شكیبا باشد. كسب عادت هاى درست ، نیازمند به وقت است و یك باره امكان پذیر نیست . از این رو، باید حوصله به خرج داد و با مراقبت و استقامت ، شالوده شخصیت كودك را بر پایه نظم و انضباط استوار ساخت.

رعایت اصل تدریج در اصلاح رفتار

یكى دیگر از اصولى كه باید براى ایجاد انضباط مورد توجه قرار گیرد ، اصل تدریج در اصلاح رفتار است . كسب عادت هاى درست ، نیازمند به وقت است و یك باره امكان پذیر نیست . از این رو، باید حوصله به خرج داد و با مراقبت و استقامت ، شالوده شخصیت كودك را بر پایه نظم و انضباط استوار ساخت . براى دست یابى به این هدف بلند ، باید به تدریج و گام به گام او را به سوى هدف رهنمون ساخت و در این راه ، ظرفیت و موقعیت جسمى و روحى اش را در نظر داشت .

پیامبران الهى (ع ) كه مربیان جامعه بشرى اند، تمام دستورهاى خود را به یك باره به مردم ابلاغ نمى كردند، بلكه از گذشت زمان و شیوه گام به گام بهره مى جستند. قرآن كریم نیز، كه كتاب نور و هدایت است ، در مدت بیست و دو سال ، به تدریج نازل شد و مسلمانان را گام به گام با احكام و معارف نورانى خود آشنا ساخت . برخى از احكام قرآن ، مانند حكم حرمت شراب ، به تدریج در موقعیت هاى زمانى گوناگون بیان شده است .

تداوم در استوار ساختن نظم و انضباط

براى این كه انضباط ، ابتدا به صورت یك حالت ، در درون فرزند شكل گیرد و سپس به عادت و آن گاه به ملكه اى درونى مبدل شود، لازم است در استوار ساختنش مداومت كرد.

گر چه ممكن است آغاز كار، آسان باشد ، به سامان رساندن آن و به بار نشاندنش ، به مراقبت و مواظبت نیاز دارد. براى این كه بذر ارزشمند انضباط به برگ و بار بنشیند و آدمى در سایه سار آن به آرامش و سعادت برسد ، مداومت و شكیبایى بسیار ، بایسته است.

مي‌دانيم آنچه كه امروز حرف اول را در مدرسه مي‌زند انضباط است، انضباط اخلاقي و رفتاري دانش‌آموزان مي‌تواند روي آموزش اثرگذار باشد. بنابراين پرورش همراه آموزش مهم جلوه مي‌كند.
دانش‌‌آموزان با انضباط مي‌توانند مسئوليت‌هاي مهم مدرسه را به عهده بگيرند و در آينده نيز جامعه به خوبي پذيراي اين افراد است.
حال مسئله اين است كه اگر دانش‌آموز بي‌انضباط باشد چه كارهايي بايد انجام دهيم؟
مسلماً چنين افرادي داراي مشكلاتي هستند كه اين مشكلات مي‌تواند از مدرسه و يا عمدتاً از بيرون مدرسه باشد، به هر حال كمك به چنين دانش‌آموزاني وظيفه معلمان است تا بتوانند دانش‌آموزاني سالم و بانشاط تحويل جامعه دهند.
هدف از بررسي نظم و انضباط‌
هدف از اين موضوع، چگونگي ايجاد مدرسه‌اي شاد با دانش‌آموزان باانضباط و منظم كه انسانهاي پرورش يافته در اين مدرسه، در آينده انسانهايي به تعالي رسيده، تغيير رفتار داده و متفكر و متعهد خواهند بود كه فقط هدف آنها كسب نمره بالاتر نيست، بلكه هدف، آموزش و پرورش است.
نظم و انضباط حاكم بر مدرسه باعث مي‌شود دانش‌آموزان با برنامه‌ريزي به كارهاي خود برسند. و اين نظم و انضباط نه تنها داخل مدرسه، بلكه كارهاي خارج از مدرسه را نيز تحت الشعاع قرار مي‌دهد و باعث مي‌شود دانش‌آموزاني با ايمان، مشتاق به درس و مدرسه و در آينده توانمند روي كار بيايند.
اگر هر شخصي در هر مرحله زندگي كه هست نظم و انضباط داشته باشد، موفقيت در انتظار اوست.
مي‌دانيم كه اگر به ‌آموزش و پرورش به ديد واقعي نگاه كنيم و به آن اهميت بدهيم باعث پيشرفت جامعه مي‌شود و شايد در كشورهاي توسعه يافته، آموزش و پرورش آنها دليل پيشرفت آنها بوده است. برنامه‌ريزي مناسب و جذاب بودن مدارس،بودن نظم و انضباط در مدارس، جهت دار بودن آموزش و پرورش، باعث به ثمر رسيدن اهداف از پيش تعيين شده جامعه مي‌شود.
هدف از نظم و انضباط در آموزش و پرورش، تربيت افرادي است كه خود اتكاء و مستقل باشند، دليل هر فرمان و دستوري را بدانند و چنين ديدي از انضباط، ظرفيت ذهني افراد را افزايش مي‌دهد و او را قادر مي‌سازد تا مفاهيم جهان اجتماعي و طبيعي را درك كند

                                                  از همراهی شما اولیای بزرگوار بسیار سپاسگزارم. 

شب یلداست؛ شبى که در آن انار محبّت دانه مى شود و سرخى عشق و عاطفه،
نثار کاسه هاى لبریز از شوق ما؛
شبى که داغى نگاه هاى زیباى بزرگ ترها در چشمان کودکان اوج مى گیرد و بالا مى رود.

شب یلدا شد و میلاد خوش ایزد مهر / زایش نور از این ظلمت تاریک سپهر 
شب یلدا شد و بر سفره دل باده عشق / رخ معشوقه و مدهوشی دلداه عشق 
شب یلدایتان پرستاره و پر خاطره باد.

درست کردن کاردستی به مناسبت میلاد  رسول اکرم(ص) و اهدای هدایا توسّط مدیریت محترم دبستان به خردمندانی که نام رسول خدا را دارند.


خردمندان تلاشگر چهارم که در آزمون مبتکران شرکت نمودند.


.

گردش علمی به فروشگاه احمدی برای کسب مهارت بیشتر در زبان و خرید عاقلانه

اجرای مانور زلزله

ارزش بودنت را همیشه از اندیشه یک لحظه نبودنت میتوان فهمید!

امروز را برای بیان احساس به عزیزت غنیمت شمار

شاید فردا احساسی باشد اما عزیزی نباشد.

صبر کنید و داغ مرگ را در آغوش بگیرید

و تسلیت ما را بر مصیبت زلزله کرمانشاه بپذیرید

یه لحظه دلم خواست صدایت بکنم

گردش به حریم با صفایت بکنم

آشوب دلم به من چنین فرمان داد

در سجده بیفتم و دعایت بکنم.

 

اربعین حسینی را به تمام مسلمانان جهان تسلیت می گوییم.

«آموزش درست کردن انواع مدار الکتریکی توسّط اولیای بزرگوار جناب آقای مهندس حلمی»

اولیای گرامی از طرف تمام خردمندان چهارم از شما  تشکّر و قدردانی می کنیم.

 

هر کسی در جست و جوی دانش است

اجر او تا منزلش در زایش است

او قدم هایش در راه خداست

علم نافع مایه ی آرامش است

روز دانش آموز بر شما عزیزان گرامی باد.

خواندن نماز جماعت توسط خردمندان چهارم

جشنواره غذاهای محلّی

خردمندان پرتلاش چهارم که در آزمون مبتکران شرکت نمودند. 

امیدوارم شاهد موفقیت بیشتر این عزیزان باشیم.

تصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززی

تصاویر انتخابات شورای دانش آموزان

تصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززیتصاویر انتخابات شورای دانش آموززی

 گردش علمی خردمندان چهارم

ایام سوگواری امام حسین

تاسوعا و عاشورای حسینی، روز پای مردی و وفاداری پیروان امام حسین علیه السلام

بر شما دوستدار خاندان عصمت علیهم السلام تسلیت باد.

هفته نیروی انتظامی

هفته نیروی انتظامی را بر شجاع دلان سبز رنگ تبریک می گوییم.

هفته نیروی انتظامی

چهاردهم مهر ماه روز دامپزشکی را از صمیم قلب به عزیزان دامپزشک که بازوان قدرتمند سلامت جامعه هستند، تبریک گفته و برای آنان روزهای درخشان در زندگی آرزو داریم.

روز ملی روستا و عشایر

روز ملّی روستا و عشایر گرامی باد.

روز جهانی کودک

دل کودک ، حتی از آب چشمه زلال تر است .

کافی است برای فتح قلّه های محبّت آنان، تنها یک بار مقابل دل های بی ریایشان بایستید و با مهربانی بگویید : سلام !

با یک تبسم می شود در دل هایشان ماندگار شد .

راه رسیدن به قلب صافشان کوتاه است .

کودکان با بازی هایشان زندگی می کنند، ولی زندگی آنها را بازی نمی دهد .

کاش می شد همیشه کودک ماند !

هفته جهانی کودک گرامی باد. 

 

روز جهانی کودک

پست، کهن ترین و گسترده ترین نوع ابزار ارتباطی بین مردم یک کشور با ساکنان دیگر سرزمینها و مناطق جهان است. هر پستچی از انجام 3000 سفر جلوگیری می کند، که هر سفر افزون بر هزینه، پیامدهای دیگری چون اتلاف وقت، فشارهای عصبی و روحی، آلودگی هوا و انواع خسارتهای احتمالی مالی و جانی را نیز به همراه دارد.

پستچی مهربان روزت گرامی باد.

 

 

سخنی با اولیای بزرگوار مهرآیین

چند توصيه براي تقويت اعتماد به نفس در دانش آموزان

🌀🌀🌀

یكی از دلایل عمده بسیاری از اختلالات رفتاری و شخصیتّی در كودكان و نوجوانان، ضعف در اعتماد به نفس و احساس خودارزشمندی (عزت نفس) است، بنابر این امروزه در اصلاح و درمان بسیاری از این اختلالات، پرورش و تقویّت احساس عزت نفس و اعتماد به نفس و مهارتهای فردی و اجتماعی آنان، نقش بسزایی ایفا می كند. از این رو با توجه به اهمیّت عزت نفس در رشد شخصیت و سلامت روانی كودكان و نوجوانان، در جهت تقویت و افزایش آن، موارد زیر به والدین و دست اندركاران تعلیم و تربیّت توصیه می شود:

1- روحیه دینی و ایمان مذهبی را در كودكان و نوجوانان تقویت كنید.

2- سعی كنید در برخورد با كودكان و نوجوانان، توانمندی های آنها را مورد نظر قرار دهید، نه ناتوانی ها را.

3- زمینه كسب تجربه های خوشایند از فعالیت های مستقل و آزاد را برای آنها فراهم كنید.

4- تجربه های موفقیت آمیز آنان را افزایش دهید.

5- قدرت تحمّل كودكان و نوجوانان را برای مواجه شدن با ناكامی های احتمالی افزایش دهید.

6- رفتار مصمّم و مطمئن و در عین حال مطلوب كودكان و نوجوانان را تقویت كنید.

7- كودكان و نوجوانان را در كنترل احساسات و عواطف خود یاری دهید.

8- مهارتهای اجتماعی كودكان و نوجوانان كمرو و فاقد اعتماد به نفس را افزایش دهید.

9- آنان را با الگوهای رفتاری مطلوب آشنا كنید.

10- از انجام هر گونه رفتار تنبیهی و تحقیرآمیز درباره ی دانش آموزان خودداری كنید.

11- از مقایسه كردن دانش آموزان بپرهیزید و تفاوتهای فردی را مورد نظر قرار دهید.

12- در برخورد با كودكان و نوجوانان، ملایم و منطقی باشید.

13- اجازه ابراز وجود را به دانش آموزان خویش بدهید و به نظریات آنها احترام بگذارید.

14- نظریات خویش را به دانش آموزان تحمیل نكنید و آنها را به صورت ساده و عینی، قابل لمس و درك برای آنان توضیح دهید.

15- به دانش آموزان درحد توانایی هایش مسئولیت بدهید.

16- در انجام كارهای روزانه، آنها را هدایت، ارشاد و تشویق كنید.

17- به آنها در حد لزوم اجازه فعالیّت و بازی دهید.

18- در برخورد با آنان حالت پذیرندگی، و نه طردكنندگی داشته باشید.

19- از وابسته كردن بیش از حد دانش آموزان به خودتان بپرهیزید.

20- آنها را هیچ گاه با موضوعات خرافی نترسانید.

21- بین دانش آموزان تبعیض قائل نشوید و با آنانظ یكسان رفتار كنید.

22- هر چه كه آنها می خواهند به راحتی و سریع در اختیار شان نگذارید، به او فرصت دهید تا ارزش به دست آوردن و لذّت استحقاق داشتن را درك كند.

23- نسبت به احساسات و عواطف كودكان یا نوجوانان خود، بی تفاوت نباشید، آنها را به گرمی بپذیرید و تا حد امكان آنها را یاری كنید.

24- با آنها همانند دوستان صمیمی رفتار كنید.

25- توجه داشته باشید كه مشاجرات لفظی در خانه (میان پدر و مادر) در روحیه یا رفتار كودك یا نوجوان منعكس می شود.

26- به سرگرمی ها و تفریحات مناسب در زندگی كودكان اهمیت دهید و نسبت به آنها بی تفاوت نباشید.

27- محبّت شما نسبت به فرزندتان به صورت تظاهرات سطحی ابراز نشود. خالص ترین و سالم ترین محبت در تلاشی كه به طور روزمره برای اعطای اعتماد به نفس و استقلال به فرزندتان به عمل می آورید، جلوه گر می شود.

28- در محبّت كردن به كودكان، راه افراط یاتفریط را در پیش نگیرید، محبت متوسط توأم با صمیمیّت، اثر فراوانتری دارد.

29- به فرزندتان احساسی بدهید كه بداند دوست داشتنی و قابل احترام است، اما هرگز با او نوزادوار رفتار نكنید.

30- توقعات كودكان را در حدّ معقول و درست برآورده سازید.

31- هیچ گاه آنها را با القاب نامناسب صدا نزنید و از مسخره كردن آنها به طور جدی بپرهیزید.

32- در پرورش استعدادهای بالقوه دانش آموزان جدیّت به خرج دهید.

33- در شرایط آموزشی، بر فعالیت دانش آموزان در یادگیری تأكید شود نه بر پیشرفت آنان، زیرا تأكید بر فعالیت یادگیری، به جای تأكید بر درستی و نادرستی پاسخ، برانگیزنده ی كوششهای دانش آموزان است.

34- رقابت میان دانش آموزان برای كسب نمره كاهش یابد. تحقیقات نشان داده است، در موقعیّت های آموزشی كه میان دانش آموزان رقابت وجود دارد، حتّی دانش آموزانی كه عزّت نفس بالایی دارند، با شكست روبه رو می شوند و به دنبال آن انتقاد از خود در آنها افزایش می یابد.

35- برای آن كه كودكی با عزّت نفس بالا پرورش دهیم، باید خود دارای عزّت نفس شایان توجّهی باشیم.💠💠

شاد ، سربلند و سلامت باشید.